SKŁADNIKI
– 15 dag liści szczawiu
– 5 dag liści świeżej pokrzywy
– kilkanaście liści lebiody
– łyżka stołowa pszennej mąki
– łyżka masła
– 100 ml śmietany
– dwa jajka
– wywar rosołowy
– sól, pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE
Szczaw, pokrzywę i lebiodę sparzyć wrzątkiem, zagotować na kilka minut po czym bardzo drobno posiekać. Do rosołowego wywaru dolać wywar z roślin, całość zagotować. Przygotować zasmażkę z mąki i masła, zagęścić nią wywar i znów zagotować. Dodać śmietanę i przyprawić. Ugotować jajka na twardo, przekroić je i podać razem z zupą.
TAK NA MARGINESIE
Zielono zupa to przykład prawdziwej archeologii kuchennej: warto przygotować ją, by wiedzieć, co jedli nasi przodkowie i jak radzili sobie z niedoborem drogich składników. Dziś pokrzywa i lebioda nie stanowią fundamentu kuchni – trzeba je zebrać i przygotować samodzielnie, co czasem nastręczyć może i pewnego kłopotu, i dużej dawki dobrej zabawy.
bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur