Pasztet z królika

Pasztet z królika

SKŁADNIKI

– jeden królik (około 80 dag)
– 25 dag wątróbki wieprzopwej
– 25 dag boczku
– 10 dag suszonych grzybów
– 2 czerstwe bułki
– dwie łyżki stołowe tartej bułki
– 2 jajka
– 2 łyżki smalcu (1 do smażenia, 1 do foremki)
– 2 małe cebule
– przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa, mielona papryka, ząbek czosnku, gałązka rozmarynu



PRZYGOTOWANIE

Z tuszki królika usunąć wątrobę i serce, mięso obrać z kości, podzielić na części oraz umyć. Wieprzowinę podzielić na niewielkie kawałki i podsmażyć z łyżką smalcu na głębokiej patelni. Królicze mięso także podzielić na części i obsmażyć z wieprzowiną. Dodać drobno posiekane cebule, rozmaryn i suszone grzyby. Grzyby wcześniej dobrze jest namoczyć na godzinę w wodzie. Całość doprawić bardzo drobno posiekanym czosnkiem oraz szczyptą soli. Zalać dwoma szklankami wody i dusić na wolnym ogniu około godziny. Dodać posiekaną wątróbkę wieprzową i wątróbkę królika, dusić jeszcze 10 minut. Dodać pokrojone czerstwe bułki i odstawić aż do ostygnięcia. Po wystudzeniu  całość przepuścić dwukrotnie przez maszynkę do mielenia mięsa. Uzyskaną masę przyprawić mieloną papryką, solą, pieprzem, gałką muszkatołową, dodać jaja i dokładnie wymieszać. Podłużną formę do pieczenia babek wysmarować smalcem i obsypać tartą bułką, by pasztet nie przywarł. Wypełnić formę i całość włożyć do rozgrzanego piekarnika. Zapiekać w temperaturze 175 stopni przez około 50 minut. Pasztet powinien uzyskać ciemnozłocisty kolor.



TAK NA MARGINESIE

Hodowla królików na Górnym Śląsku rozpowszechniła się w połowie XIX wieku, na fali zmian wywołanych gwałtownym uprzemysłowieniem. Bardzo łatwy w hodowli a jednocześnie smaczny królik miał jeszcze dodatkową zaletę: z jego futra można było wykonać czapkę na zimę lub ciepłe rękawice. Królikiem zainteresowana była nie tylko śląska wieś, ale i robotnicze osiedla, gdzie rodzinom zamieszkującym familoki przydzielano niewielką część podwórka z możliwością hodowania królików lub świń. 



bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur