SKŁADNIKI:
– 1 – 1,5 kg okrawków mięsa wieprzowego z tłuszczem i podrobów (bez wątroby)
– 25 dag skórek wieprzowych
– 2 szklanki przetartej przez sito krwi
– 5 dag przypraw: pieprz mielony, majeranek, kolendra, ziele angielskie, tymianek
– 2 kg kaszy gryczanej (może być jęczmienna gruba lub łamana)
– cienkie lita
– patyczki do zamykania krupnioków
PRZYGOTOWANIE:
Okrawki mięsa i podroby ugotować do miękkości, odrzucić chrząstki, podzielić na części dodać skórki i zmielić, do wywaru z gotowania mięsa wsypać kaszę, wsadzić na godzinę do dobrze nagrzanego piekarnika by się dobrze sparzyła i napęczniała, kaszę wybrać durszlakiem na misę i przestudzić, dodać zmielone mięso, krew i przyprawy, dokładnie wymieszać, nadziewać farszem jelita tylko do połowy ( w gotowaniu mogą popękać), zamknąć każdy krupniok patyczkami, włożyć do rondla z gorąca wodą, postawić rondel na skraju blachy aby powoli parowały, kiedy zakpią gotować powoli na wolnym ogniu, po 30 minutach wyjąć.
TAK NA MARGINESIE:
Wieczorem w dniu świniobicia na degustację żymloków i krupników zapraszano rodzinę. Sąsiadom „coś od świni” (krupniki i żymloki) zanosiły dzieci. Krupnioki jadano prawie na wszystkich na rodzinnych uroczystościach. Obowiązkowo musiały się także znaleźć w weselnym menu i na stypie. Żymloki i krupnioki jadano gotowane i smażone. Aby usmażyć krupionki czy żymloki zaraz po ugotowaniu należy włożyć je na chwilę do zimnej wody, osuszyć i smażyć (najlepiej na słoninie).
bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur