Kartofle z białym serem

Kartofle z białym serem

SKŁADNIKI:

– 1 kg ziemniaków
– 0,5 kg białego sera
– szklanka śmietany/maślanki
– średnia cebula
– sól, pieprz mielony



PRZYGOTOWANIE:

Ziemianki wyszorować i ugotować w łupinach w osolonej wodzie; w czasie, gdy ziemniaki się gotują, pokroić drobno cebulę, zmieszać ser z cebulą, śmietaną lub maślanką, doprawić solą i pieprzem; gorące ugotowane ziemniaki przeciąć na pół, nałożyć na połówki masę serową, podawać gorące. Ser można posypać poszatkowaną natką pietruszki, koperkiem czy szczypiorkiem.



TAK NA MARGINESIE:

Ziemniaki w mundurkach z białym serem dosyć często gościły na śląskich, zwłaszcza wiejskich, stołach. Jadało się je jako danie obiadowe i jako danie kolacyjne. Zwyczajowo danie to, ze względu na szybkie przygotowanie, było spożywane podczas intensywnych prac gospodarskich takich jak sadzenie ziemniaków, żniwa, wykopki. Wieczorem poprzedniego dnia przygotowywano masę serową a w porze obiadowej czy kolacyjnej gotowano tylko ziemniaki. Jeśli przy wykopkach pracowała cała rodzina zdarzało się, że zabierano przygotowaną masę serową na pole, rozpalano ognisko i pieczono wykopane ziemniaki, które potem jedzono z przygotowaną masą. W wielu rodzinach zamiast nakładać ser na ziemniaki, kładziono na środku stołu miskę z masą serową i każdy nabierał sobie ser bezpośrednio ziemniakiem – ziemniaków wtedy nie przekrawano a podawano je w całości. Ponieważ ser biały nie może być długo przechowywany, w czasach gdy nie było lodówek aby przedłużyć jego przydatność do spożycia moczono w solance. Takiego sera nie trzeba było już solić. Często zamiast ze śmietaną, zwłaszcza w mniej zasobnych gospodarstwach domowych, łączono ser z maślanką albo z kwaśnym mlekiem. Niektóre dzieci jadły tak przygotowane ziemniaki posypane cukrem.



bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur