Jaskółcze gniazda

Jaskółcze gniazda

Jaskółcze gniazda

SKŁADNIKI:

– 60 dag schabu
– 10 dag boczku wędzonego
– 4 jaja
– 5 dag smalcu
– 2 łyżki mąki
– 1 średnia cebula
– 1 łyżka musztardy
– 1 łyżka przecieru pomidorowego
– liść laurowy 4 ziarna ziela angielskiego
– natka pietruszki
– pieprz



PRZYGOTOWANIE:

Jaja umyć i ugotować na twardo, wieprzowinę umyć, oddzielić od kości i pokroić na 4 plastry, zbić lekko tłuczkiem, posolić i posmarować musztardą, na każdy plaster schabu położyć plaster boczku, boczek posmarować przecierem pomidorowym, na przecier położyć drobno pokrojoną cebulę a na nią jako, jako owinąć schabem i obwiązać nitką, obsmażyć ze wszystkich stron na gorącym tłuszczu, przyłożyć do ronda, dodać przyprawy, dusić pod przykryciem około 50 minut, uzupełniając wyparowany sos wodą, po uduszenie sos doprawić mąką, posypać natką pietruszki.



TAK NA MARGINESIE:

Jaskółcze gniazda, podobnie jak kotlety sztygarskie podawano na weselach, ważnych uroczystości rodzinnych podczas odpustów a także niekiedy na niedzielne obiady zamiast tradycyjnej rolady z wołowiny. W ten sam sposób dusi się łopatkę wieprzową i boczek. Do duszenia boczku należy wybierać mięso chude. Duszony boczek je się z chlebem na zimno, żeberka na gorąco z ziemniakami lub kaszą i kiszoną kapustą.



bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur