Pieczeń z jajkiem

Pieczeń z jajkiem

SKŁADNIKI

– 60 dag mięsa wołowego i wieprzowego w proporcji pół na pół
– jedna bułka
– duża cebula
– cztery jajka
– pół szklanki rosołu lub kostki rosołowej
– smalec do podsmażenia cebuli
– sól, pieprz, gałka muszkatołowa



PRZYGOTOWANIE

Mięso zmielić, przyprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Bułkę namoczyć i odcisnąć, na patelni przesmażyć drobno pokrojoną cebulę (do uzyskania koloru złotego), do mięsa dodać bułkę i wystudzoną cebulę. Uformować z mięsa prostokątny placek, ułożyć na nim podłużnie ugotowane na twardo całe jajka; całość zawinąć w rulon i ułożyć w foremce do pieczenia babek. Piec około 40 minut w temperaturze około 170 stopni. Pod koniec pieczenia polać z góry rosołem. Podawać pokrojone w plastry, tak by jajko było widoczne. Podawać z ziemniakami, kaszą (doskonały w tym przypadku będzie sos grzybowy) lub na zimno – do pieczywa.



TAK NA MARGINESIE

Pieczeń z jajkiem jest najlepszym dowodem na ergonomię górnośląskiej kuchni. Z jednej strony – mimo, iż potrawa wygląda na skomplikowaną, jej przygotowanie jest bardzo szybkie: kiedy gotują się jajka a cebula podsmaża, można przygotować mielone mięso nie tracąc ani minuty. Gdy całość wędruje do pieca możemy zająć się rosołem (który przecież podamy także w postaci zupy). Jeśli duża porcja nie zostanie zjedzona na obiad, może stanowić całkiem solidną kolację następnego dnia.



bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur